סופר דדי - פורום הוריםברוכים הבאים לאתר סופר דדי - אתר ותיק ומקצועי המעניק ליווי והדרכת הורים צמודה. לרשותכם פורום הדרכת הורים בו תוכלו למצוא תשובות לשאלות המעסיקות אתכם בהתמודדות היומיומית עם ילדיכם. הייעוץ באתר ניתן ברוח הספר אלוהים בגובה העיניים - מדריך הסוקר את שלל המלכודות הנפוצות העומדות בפני הורים בעידן המודרני, ומציע אלטרנטיבה בהירה לשיטות חינוך ישנות שאינן מתאימות לנו עוד. 

>> להזמנות ופרטים אודות הספר

תנו לילד להיות מספיק ילד כדי שבבוא היום ידע להיות מספיק מבוגר 
                                                     
                                                         אלוהים בגובה העיניים                               

 

 

 


ראשי

הילד זורק דברים

12.07.10   14:15
תמי: הילד זורק דברים
שלום דני,
כיצד יש לנהוג עם ילד שלא מקשיב וזורק חפצים לכל עבר למרות שאומרים לו לא לא לא?מדובר בילד בן שנתיים.
אשמח לקבל עצה.
12.07.10   21:09
דני גיל
הי תמי,
את שואלת באופן כללי ואשיב לך באופן כללי, את מוזמנת כמובן להוסיף פרטים ואוסיף בהתאם.
שני דברים:
1. אין צורך שתאמרי לפעוט שלך "לא" יותר מפעם אחת ובכל מקרה, אני מציע לך במקרה הזה ובמקרים דומים להחליף את המילים במעשים, לעצור אותו (פיזית) כאשר הוא זורק חפצים מבלי לכעוס ומבלי לצפות ממנו להישמע להוראה.
"לעצור פיזית" הווה אומר להתקרב פיזית ולמנוע את הדבר, אם בהחרמת הצעצוע שנמצא בידו או אם בהרחקת החפצים הרלוונטים וכדומה. לאחר מכן תמי אנחנו עוברים הלאה. מה המשמעות של "לעבור הלאה"? -

2. "לעבור הלאה" זה לעבור ממצב של "לא לא לא" למצב של "כן כן כן": הפעוט שלך הבין מה לא לעשות אך כעת הוא מחפש לדעת מה כן לעשות. אז אסור לזרוק חפצים ככה סתם אבל אולי אפשר להניח סיר במרכז הסלון ולנסות לקלוע לתוכו כדורי נייר או כל מיני חפצים מותרים? ולפעמים תמי, די בפתרון האחד והרגעי הזה כדי לשנות סדר יום שלם. דמייני את הסיטואציה שבה הפעוט שלך זורק חפצים, את מונעת זאת ממנו מבלי לכעוס ומספקת לו את האלטרנטיבה, דמייני את החוויה מנקודת המבט שלו כלומר, הנה אמא שלי איתי ולא נגדי, מבינים אותי, אוהבים אותי, אני משמח את אמא שלי ולא מאכזב. זאת בדיוק הנקודה שבה הילד שלך מתפייס עם עצמו ועם אמא שלו ומכאן והלאה את פטורה מלחפש עבורו בכל רגע ורגע אלטרנטיבה. ילדים מפוייסים מוצאים את ה"אלטרנטיבות" בכוחות עצמם.
בהצלחה ואני כאן לשאלות.
13.07.10   16:42
תמי
דני, תודה רבה! דרך אגב מאוד נהניתי והתרגשתי לקרוא את הספר שלך.
13.07.10   22:34
דני גיל
תודה לך תמי... שמח לשמוע :)
04.08.10   11:23
לימור
דני שלום, גם אני מתמודדת עם הסוגיה הזו עם שלו שלנו שהחודש הוא כבר יהיה בן שנתיים אהבתי את התשובה תודה .
05.08.10   17:00
דני גיל
תודה לך לימור
23.10.13   13:53
רחל שגיב
מצאה חן בעיני התשובה
אך מדוע ילד בן השנתיים נהנה כל כך לזרוק כל חפץ שבדרכו גבוה למעלה?
האם בגלל שלא יכול היה קודם ופתאום עכשו מצליח ????
אודה לך תמי אם תעני לשאלתי.
מדובר בנכד השלו שלי שגידלתי שנתיים ומזה חודשיים שהוא מבקר בגן הילדים החל לזרוק כל חפץ בדרכו.האם הסיבה הינה נפשית גם כן?
23.10.13   20:23
דני גיל
היי רחל,
קודם כל כן... זה בהחלט משהו שמתחשק לו לעשות הודות לצמיחה ולגדילה שלו ולהיכרות המשתנה שלו עם יכולותיו. העניין הוא שאנחנו לא עושים בחיים כל מה שמתחשק לנו וכלל זה נכון גם עבור פעוטות בגיל שנתיים. בבואנו לשים את הגבול אנחנו עשויים לעשות את זה נכון ואנחנו עשויים גם לטעות בדרך. ככל שנטעה נספק לפעוט שלנו מוטיבציות נוספות להעיף דברים גם בלי קשר למניע האוניברסלי-התפתחותי הקיים ממילא:

בדיקת גבולות, העסקת ההורים, השבת הערך העצמי, וכו'.

אז האם הסיבה נפשית? כן (לא מדובר בעניינים פיזיולוגיים).
האם הסיבה נפשית במובן של הפרעה נפשית? לא... נא לא לדאוג :)
23.10.13   20:51
רחל
דני
את מדהימה בתשובתך .את בודאי עוסקת בחינוך עם תשובה קולעת שכזו
תודה מעומק הלב כי באמת הרגעת אותי בעניין הנפשי
האמת שהנכד היחידי שיש לי שהוא כל עולמי לא נתן לי במשך שנתיים שגידלתי אותו שום סיבה לדאגה אלא להיפך הרבה מאוד נחת ואושר רב לשמוע אותו עם אוצר מילים אדיר בדיוק כפי שאני מדברת את השפה העברית פלוס הנאות מכל סוגי החוויות בטבע שחוויתי איתו ללא לאות.
ולפתע עם כניסתו לגן הילדים השתנה מאוד מבחינת יכולותיו וכמו שאת אומרת דני הפגין את ביטחונו העצמי ובדק את הגבולות המותרים לו.
יישר כוחך ותודה מעומק ליבי
23.10.13   20:55
דני גיל
תודה רחל..
שמי אגב דני ולא תמי :))
04.12.14   6:01
רחלי
שלום יש לי שאלה גם לגבי זריקת דברים הבן שלי כמעט בן 5 ויש איתו בעיות של אלימות בגן ולאחרונה התחיל גם לזרוק דברים כמה ששמים אותו בצד או מעסיקים אותו הוא לא מפסיק להרביץ לברוז להם ועכשיו גם לזרוק דברים אנחנו כרגע בטיפול הומאופטי ךץשב וריכוז איתו אז בינתיים סד שזה ישפיע מה עושים בגן?
04.12.14   19:13
דני גיל
היי רחלי,
אני לא מכיר את הילד ואת המסגרת שהוא נמצא בה אבל באופן כללי כדאי להביא בחשבון שהתנהגויות מהסוג שאת מתארת מופיעות לרוב על מנת לקבל יחס: מהצוות, מהילדים, מההורים. מה עושים עם זה? בגדול, מונעים את מתן תשומת הלב סביב הפרובוקציות. כלומר שהפעולה היא פעולה מניעתית, עניינית, נטולת התחשבנויות, כמה שפחות מילים ומה שיותר מעשים.
03.01.18   22:43
לילך
שלום, הבת שלי בת חמש וקצת, ילדה אמצעית מאוד דעתנית ושתלטנית. כיצד יש לנהוג כאשר היא מתוך כעס ותיסכול מעיפה חפצים לכל עבר וגם שוברת?
06.01.18   15:43
דני גיל
שמים גבול. אומרים באסרטיביות "זה לא!" וניגשים אליה פיזית כדי למנוע ממנה להעיף חפצים. זה יעצבן ויתסכל אותה עוד יותר אבל המחר שלכם יהיה ללא ספק נעים יותר.
לשליחת תגובה

שם

אימייל (לא חובה)   לצורך עדכונכם בקבלת תגובה

תגובה

הקלידו את קוד האימות

 

© כל הזכויות שמורות לסופר דדי - דני גיל - הדרכת הורים.  דוא"ל: danigil100@gmail.com