סופר דדי - פורום הוריםברוכים הבאים לאתר סופר דדי - אתר ותיק ומקצועי המעניק ליווי והדרכת הורים צמודה. לרשותכם פורום הדרכת הורים בו תוכלו למצוא תשובות לשאלות המעסיקות אתכם בהתמודדות היומיומית עם ילדיכם. הייעוץ באתר ניתן ברוח הספר אלוהים בגובה העיניים - מדריך הסוקר את שלל המלכודות הנפוצות העומדות בפני הורים בעידן המודרני, ומציע אלטרנטיבה בהירה לשיטות חינוך ישנות שאינן מתאימות לנו עוד. 

>> להזמנות ופרטים אודות הספר

תנו לילד להיות מספיק ילד כדי שבבוא היום ידע להיות מספיק מבוגר 
                                                     
                                                         אלוהים בגובה העיניים                               

 

 

 


ראשי

ילד מקלל

02.07.14   17:35
אנה: ילד מקלל
הי דני,
עשיתי קודם חיפוש אצלך בנושא וזה עזר לי אך המקרה שלי מעט שונה ולכן בכול זאת כותבת:
הבן האמצעי שלי בן 5.5 למד כול מיני קללות (לא רק אידיוט אלא גם בן ז.. ו כוס...א..).
הוא נהנה לומר את זה ומקלל את אחיו הגדול (בן 8) וגם בגן משתמש בזה לילדים או למטפלות (אך לא לגננת הקבועה). פרט נוסף הוא כשהוא לא מקבל מה שהוא רוצה או שמשהו לא לרוחו, הוא מייד צועק ובוכה ואומר לי דברים כמו "אמא מחורבנת" , " אמא מעצבנת" " אני שונא אותך וכו.
שאלתי היא כיצד לנהוג איתו בעיניין? יש האומרים להתעלם ואז יפסיק. יש האומרים לומר בנחישות כי ארשה דיבור כזה בבית- תקופה ניסיתי מזה ותקופה מזה... לא ממש עבד.
חשוב לציין גם כי הוא החל טיפול בתנועה (משהו רגשי שעוד לא "עלינו מה"- גם בכלל ובעיקר לפני עלייה לכיתה א.
מה דעתך? כיצד עלי להגיב כשמדבר בחוצפה אלי ואף מרביץ לי וכיצד להגיב כשאחיו הגדול "מלשין" ואומר לי שהוא קילל אותו "בן..." או משהו חריף אחר?
תודה :-(
06.07.14   20:43
דני גיל
היי אנה,
אין קהל - אין הצגה. אבל זה לא מסתיים בזה. כשהילד שלך מדבר אלייך בצורה כזאת אני ממליץ לך: 1. להפנות את תשומת הלב ל"מקום" אחר. נניח לאח שלו. 2. לשנות גישה, לא להיות נחמדה (מה שאת רגילה לבקש עכשיו את דורשת), לגרום לו בעצם להבין מהי "הדדיות". כמה זמן? כמה שצריך. כל היום. גם אם הוא ייכנס עם הכובד הזה למיטה.

לא שזה המצב הרצוי אבל הוא חייב לראות אותך נחושה, לא מתחנפת, לא "מחזרת", לא בורחת מכל מיני אי-נעימויות. מהבכור שלך תבקשי להתעלם, תאירי את תשומת לבו לכך שאחיו הצעיר רוצה בעצם להוציא אותו משלוותו והוא מצליח ככל ש... זה מצליח לו. ולכן שיתעלם. שלא ייתן לאחיו הצעיר להצליח במזימה.

המאמר "הורים אשמים" אולי יכול גם לעזור במשהו - http://www.superdaddy.info/articles-35
07.07.14   8:56
אנה
תודה דני!
אפשר לומר שזה מה שאני עושה כרגע... לחידוד המצב ומה לעשות כאשר:
1. הוא לעיתים משחק עם עצמו ותוך כדי מקלל- מה לעשות?
2. מקלל את אחיו הגדול לידי- אז פה אני לא ה"נפגעת"- עדיין לא להיות נחמדה כי קילל את אחיו?
3. כשמקלל בפני או לא בפני חבר/ בן דוד- כיצד לנהוג?..
המון תודה,
אנה
07.07.14   22:30
דני גיל
קחי את ההבנה העקרונית ותרגישי חופשי לפעול איך שמרגיש לך נכון, בין אם היא מסייעת לך יותר ובין אם פחות. אסור שתרגישי שאת פועלת תחת הנחיות, וכללי נכון/לא נכון, עם תחושה כזו שיש פתרון בדמות מתכון לכל סיטואציה ואת לא יודעת מהו. כי התחושה הזו מסרסת, וכשלעצמה גורמת לילדים לפרוץ גבולות.

שלושת המצבים שציינת הם לא באמת שלושה: לפעמים הוא מדבר לעצמו, לפעמים איתך, לפעמים עם אח שלו, אבל בתוך כל "סיטואציה" מוגדרת כזאת יש הרבה מאפיינים שחשובים לא פחות מהשאלה מי אמר למי. ואת, נמצאת שם הכי קרוב לילדים שלך, את ה"מומחית" ואת ה"יודעת". והביטחון הפנימי הזה הוא-הוא שמכתיר אותך כ"בעלת הבית" ומעניק לך את עמדת ההשפעה. גם כשאת עושה טעויות. מקווה שהייתי מובן ;)
08.07.14   7:25
אנה
תודה דני!
מבינה לגמרי מה שאתה אומר. פשוט בלהט ה"עצבים" שלי כששומעת קללות ממנו- לעיתים טוב שיש א,ב, ג :-) אבל הבנתי למה אתה מתכוון. למעשה ההתרחקות ממנו לאחר מעשה עובדת! אתמול לא קילל :-)
שיהיה שבוע טוב,
אנה
08.07.14   19:15
דני גיל
מעולה!
לשליחת תגובה

שם

אימייל (לא חובה)   לצורך עדכונכם בקבלת תגובה

תגובה

הקלידו את קוד האימות

 

© כל הזכויות שמורות לסופר דדי - דני גיל - הדרכת הורים.  דוא"ל: danigil100@gmail.com