משל העקרב והצפרדע

המשל הוא על עקרב ועל צפרדע. על עקרב שרצה לעבור מקצה האחד של נחל לקצה השני, ועל צפרדע שהייתה היחידה מהשניים שיכלה למשימה. פנה העקרב אל הצפרדע וביקש להיתלות על גבה ולחצות עמה את מי הנחל.

"לא ידידי... זה לא ככה"  קירקרה הצפרדע,
"... אם תשב על גבי, ודאי תעקוץ אותי ואז אטבע" 


"לא גבירתי... זה לא ככה"  תיקן העקרב,
"... אם את תטבעי, אטבע גם אני, ודאי שלא אעקוץ אותך"


קרקרה הצפרדע בשמחה למשמע ההסבר ההגיוני של החבר החדש והזמינה אותו לטפס על גבה.
טיפס העקרב על גבה של הצפרדע ויצאו השניים אל הדרך. ובדרך, מעט לפני שהגיעו לקצה השני, הרגישה הצפרדע צריבה חדה וכואבת בגבה ומיד שיתק הרעל את כל גופה. "למה עקצתני?" שאלה הצפרדע "עכשיו שנינו נטבע ונמות". "אני יודע" סימן לה העקרב בזנבו "אני יודע, אבל אני לא יכול אחרת. זה הטבע שלי. לעקוץ".

אז להתראות למשל ושלום לנמשל, ל"טבע" שלנו ההורים, או לתפקיד ההורי כפי שנתפס על ידינו. הרבה הורים חיים בתחושה שכל מה שהם עושים על מנת לפתור בעיות וקונפליקטים, לא רק שאינו מסייע, אלא גם יוצר קונפליקטים נוספים ומגביר את כמות המטענים והמשקעים. לכאורה הגיוני שנלמד מכך ונשנה כיוון. אלא שהמציאות מציירת תמונה אחרת - אנו ממשיכים בדרך היחידה שאנו מכירים, מהסיבה הפשוטה שהיא הדרך היחידה שאנו מכירים, גם כאשר בהיר לנו שרב הנזק מן התועלת, גם אם כתוצאה מכך אנו טובעים יחד עם הילדים שלנו ב"מים עכורים" באשר הם.

הורים יקרים, פורום הייעוץ שבאתר זה נועד לתת לכם את הבמה לשתף ולהתייעץ. במנוע החיפוש של הפורום תוכלו להקליד נושא שמעניין אתכם ולקבל הרבה חומר כתוב ורלוונטי. על מנת להפנות אליי שאלה לחצו על נושא חדש ואני מזמין אתכם לחזור ולשאול עד אשר תמצאו מענה לשאלתכם. בינתיים, לי יש שאלה:

בואו לרגע היזכרו ברגע הלידה של הילד או הילדה שלכם, היזכרו גם ביום שלמחרת ואפילו בשבוע הראשון ללידה. כמה הייתם נרגשים ונוכחים, וכמה עטפתם את הנולד שלכם בחום ובאהבה. האם זו החוויה המלווה אתכם גם היום בגידול הקטנטנים שלכם? גם כאשר הם כבר לא כאלה קטנטנים, ויש להם מילה, ויש להם רצונות, ועמידה עיקשת לקבל החלטות? כי אם אתם כבר פה אני מזמין אתכם להפסיק לקבל כמובן מאליו את הדעיכה הזאת בעונג ובריגושים הראויים ללוות כל הורה בגידול ילדיו. תחפשו, תקראו, תשאלו, אל תוותרו. שלכם, דני.


 

© כל הזכויות שמורות לסופר דדי - דני גיל - הדרכת הורים.  דוא"ל: danigil100@gmail.com